Szanowni Państwo,
odliczanie dobiegło końca – właśnie dziś, 31. maja, rozpoczynają się zawody University Rover Challenge 2023, w których udział weźmie zespół AGH Space Systems wraz z łazikiem Kalmanem. Do rywalizacji na pustyni w Utah, łudząco przypominającej powierzchnię Marsa, zostało zakwalifikowanych łącznie 37 drużyn z 10 państw. 🇺🇸

Przez ostatni tydzień inżynierowie z pełną precyzją składali i testowali Kalmana po podróży trwającej niemal 17 godzin. Wyzwanie było tym większe, że nasz łazik został przewieziony do Stanów Zjednoczonych w częściach, które zajęły łącznie aż 18 bagaży rejestrowanych! Na szczęście, nasz zespół słynie nie tylko ze swoich rozwiązań technicznych, ale też z wyjątkowej organizacji, która sprawia, że żaden element nie gubi się w trakcie pakowania.

W trakcie tych kilku dni członkowie naszego Koła stanęli na wysokości zadania i sprawili, że dzisiaj, w dniu rozpoczęcia zawodów, robot jest w pełni gotów do stawienia czoła misjom symulującym wyzwania napotykane podczas eksploracji kosmosu. Wśród nich znajdziemy:
– Science Mission, czyli misję koncentrującą się na pobieraniu i testowaniu próbek gleby w celu odnalezienia śladów życia i określenia, który ze wskazanych przez sędziów obszarów byłby najatrakcyjniejszy do przeprowadzenia dalszej analizy [start konkurencji: 1 czerwca 2023 r., godz. 12.40 (GMT-6)],
– Extreme Delivery Mission, misję podzieloną na dwa etapy, w trakcie których łaziki muszą odnaleźć, a następnie dostarczyć poszczególne przedmioty we wskazane miejsca lub do wymagających pomocy astronautów [start konkurencji: 2 czerwca 2023 r., godz. 10.30 (GMT-6)],
–  Equipment Servicing Mission, wymagającą wykonania za pomocą ramienia robotycznego precyzyjnych operacji na panelu inspirowanym lądownikami planetarnymi [start konkurencji: 3 czerwca 2023 r., godz. 9.40 (GMT-6)],
– Autonomous Navigation Mission, której celem jest autonomiczne przemieszczanie się łazika do określonych lokalizacji, pojedynczych słupków lub specjalnych bramek [start konkurencji: 3 czerwca 2023 r., godz. 10.20 (GMT-6)].

Ostatniego dnia zawodów, czyli 3 czerwca, powinniśmy poznać zwycięzcę tegorocznej edycji University Rover Challenge wraz ze szczegółową punktacją! Jesteśmy pewni, że rywalizacja będzie zacięta, dlatego prosimy o mocne trzymanie kciuków za nasz zespół i zachęcamy do śledzenia naszych postępów w mediach społecznościowych:
facebook.com/aghspace
instagram.com/aghspacesystems