1 marca 2023 roku studenci Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej wraz z opiekunami naukowymi: dr hab. inż. Edytą Kucharską prof. AGH, dr inż. Waldemarem Bauerem, mgr inż. Rafałem Mularczykiem oraz mgr inż. Adrianem Dudkiem mieli okazję uczestniczyć w zwiedzaniu zakładu Tymbark-MWS w Tychach, należącego do Grupy Maspex. Liczną reprezentację grupy stanowili studenci Koła Naukowego “Industrial Data Science” działającego przy Laboratorium Informatyki w Sterowaniu i Zarządzaniu na Katedrze Automatyki i Robotyki.

Grupa Maspex jest największą prywatną firmą w branży spożywczej w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma aktualnie ma 17 zakładów zlokalizowanych w Polsce i za granicą.
Oferta firmy jest podzielona na 6 kategorii, a  produkty są sygnowane przez znane marki:
soki, nektary, napoje oraz woda, (m.in. Tymbark, Kubuś, Tarczyn), makarony i wyroby zbożowe (Lubella), przetwory warzywne i owocowe (m.in. Łowicz, Krakus, Kotlin), produkty instant (m.in. DecoMorreno, Puchatek), preparaty farmaceutyczne (m.in. Plusssz, Verbascon, Omegamed) oraz produkty alkoholowe.

“Firma na 260 liniach produkcyjnych wytwarza rocznie ponad 2,2 mld litrów soków, nektarów i napojów, ponad 280 tys. ton makaronów, wyrobów zbożowych i instant oraz 180 tys. ton dżemów i przetworów. Co roku skupujemy od najlepszych, certyfikowanych dostawców ponad 280 tys. ton owoców i warzyw oraz 130 tys. ton zbóż, z których powstają dżemy, soki, nektary, napoje, makarony oraz wiele innych produktów. Co roku produkujemy także 155 mln litrów alkoholu.”( https://maspex.com/o-firmie/produkcja/)

Po przyjeździe na miejsce grupa studencka oraz opiekunowie zostali przywitani przez Krzysztofa Zajdę, Dyrektora ds. Informatyki, (absolwenta “samogłosek”!) oraz Ryszarda Ćwirko, Dyrektora Logistyki Centralnej.
Kolejnym elementem spotkania była prezentacja Grupy Maspex, w której zostały przedstawione główne elementy działania firmy – obszar rynku, produkty własnych fabryk, możliwości produkcyjne, magazynowe i logistyczne.
Po krótkim wprowadzeniu oraz szkoleniu BHP uczestnicy mogli zobaczyć na żywo działanie linii produkcyjnych różnych produktów. Studenci zobaczyli złożone procesy związane z wytwarzaniem wyrobów spożywczych, począwszy od tworzenia opakowań (soki kartonowe i butelkowe o różnych pojemnościach, musy owocowe), uzupełniania pojemników, etykietowania poszczególnych partii, aż do momentu pakowania na palety.
Oddział w Tychach posiada 16 linii produkcyjnych na których są produkowane soki, nektary, napoje oraz woda.

Kolejnym etapem wizyty było zapoznanie się z częścią magazynowo-logistyczną firmy, która zrobiła na studentach duże wrażenie. Różne formy pakowania zamówień realizowane są w kilku piętrowych magazynach. Główny magazyn automatyczny składa się z 16 pięter, zawiera miejsce na 86 000 palet z produktami gotowymi. Jest jednym z największych centrów magazynowo-logistystycznych Grupy Maspex. Uczestnicy zapoznali się działaniem magazynu i logistyki zarówno od strony technicznej jak i systemowej. Zarządzanie tak dużą firmą jest  możliwe tylko, kiedy jest dobrany odpowiednio duży system ERP (do zarządzania przedsiębiorstwem) oraz odpowiednie inne systemy dedykowane do firmy.

Ostatnim elementem  było przedstawienie dorobku oraz projektów realizowanych przez Studenckie Koło Naukowe “Industrial Data Science”. Nasi studenci pochwalili się  sukcesami i uczestnictwem w konferencjach, konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Przedstawili także swój sztandarowy projekt jakim jest cyfrowy bliźniak (ang. digital twins) dla magazynu.
Grupa Maspex przedstawiła wiele możliwości realizacji nowych projektów. Dodatkowo zaproponowała możliwość praktyk oraz stażu dla studentów, dzięki czemu mogą oni zdobyć doświadczenie w zakresie informatyki, automatyki, logistyki czy zarządzania.
Mamy nadzieję, że spotkanie zaowocuje owocną współpracą pomiędzy Grupą Maspex a studentami i pracownikami naszego Wydziału.
Poniżej krótka fotorelacja z wyjazdu