Trzech studentów I roku, II stopnia kierunku Automatyka i Robotyka Wydziału EAIiIB: Mariusz Grabowski, Kamil Jeziorek, Michał Niedbała zajęło II miejsce w międzynarodowych zawodach – 24-godzinnym FPGA Hackathon 2022 w ramach FPGA Conference and Hackathon 2022 organizowanych przez Nokia Technology Center Krakow Careers w dniach 25-27 listopada 2022 w Krakowie.

Celem wydarzenia była promocja najnowocześniejszych technik i rozwiązań informatyki, elektroniki cyfrowej oraz wykorzystanie wiedzy na temat rekonfigurowalnych układów cyfrowych w praktyce.

Całe wydarzenie dotyczyło bardzo aktualnego oraz przyszłościowego tematu, czyli życia na Marsie. W ubiegłych edycjach uczestnicy hackathonu zajmowali się zadaniami związanymi z osiedleniem się na „Czerwonej Planecie”, dzięki czemu mogłaby rozwinąć się tam odpowiednia cywilizacja. W tym roku celem była poprawa jakości życia mieszkańców marsjańskiej kolonii. Każda 2-3 osobowa drużyna reprezentująca jedno konkretne miasto musiała stworzyć Pomocnika – prostego, ale funkcjonalnego drona, asystującego w codziennym życiu Marsjan.

Zespoły miały do dyspozycji rekonfigurowalną platformę FPGA oraz odpowiednie oprogramowanie, aby zaprojektować i zaimplementować marsjańskiego asystenta. Jego zadaniem była realizacja różnych komend przesyłanych protokołem Ethernet, dzięki którym możliwe było wykonywanie wymagających operacji, zadawanych przez Organizatorów w czasie rzeczywistym.

Laureaci konkursu są aktywnymi Członkami Studenckiego Koła Naukowego AVADER, uczestnikami Sesji Studenckich Kół Naukowych oraz autorami publikacji studenckich. Aktualnie realizacją ciekawe prace dyplomowe we współpracy z Zespołem Wbudowanych Systemów Wizyjnych z tematyki układów FPGA, kamer zdarzeniowych oraz dronów autonomicznych.