Finał zawodów łazików planetarnych University Rover Challenge 2022

Mamy przyjemność poinformować, że już 1 czerwca rozpocznie się finał zawodów łazików planetarnych University Rover Challenge 2022, podczas których, dzięki okazanemu nam wsparciu, zespół AGH Space Systems będzie mógł się zmierzyć z 36 drużynami studenckimi z całego świata.

Zbudowany przez naszych inżynierów łazik Kalman weźmie udział w 4 konkurencjach, polegających m.in. na serwisowaniu urządzeń, poszukiwaniu śladów życia oraz jeździe autonomicznej. Wszystkie zadania są zaprojektowane przez sędziów pracujących na co dzień w sektorze kosmicznym i odpowiadają prawdziwym wyzwaniom, przed którymi stają łaziki wysyłane na Marsa.

Analogowe misje kosmiczne odbędą się w miejscu odwzorowującym warunki panujące na Czerwonej Planecie, czyli w Mars Desert Research Station, zlokalizowanej na pustyni Utah. Miejsce to, odosobnione, z charakterystycznym podłożem oraz wysokim nasłonecznieniem, nie pozwala na sukces niedopracowanym lub ulegającym częstym awariom projektom. Z tego względu, o wyniku danego łazika często decyduje nie tylko jego stopień zaawansowania technicznego, ale również obecność osób zdolnych do szybkiej eliminacji pojawiających się błędów. Dlatego AGH Space Systems zabierze w tym roku do Stanów aż 12 różnych specjalistów w swoich dziedzinach.

Podczas zawodów zaprezentujemy nowe podsystemy łazika, nad którymi pracowaliśmy przez ostatni rok. Wśród nich wymienić można m.in. chwytak umożliwiający złapanie zarówno kokosa, jak i małego klucza imbusowego, sześciostopniowy manipulator, pozwalający na otrzymanie dowolnej orientacji chwytaka w przestrzeni oraz ulepszoną nawigację autonomiczną, której poprzednia wersja zapewniła Kalmanowi nagrodę za najlepszy przejazd autonomiczny w ramach zawodów European Rover Challenge 2021.

University Rover Challenge zakończy się 4. czerwca i to właśnie wtedy zostaną ogłoszeni tegoroczni zwycięzcy. Relację z całego wydarzenia będzie można śledzić zarówno w naszych mediach społecznościowych (facebook.com/aghspace, instagram.com/aghspacesystems/), jak i na stronie organizatorów (facebook.com/universityroverchallenge).

 

AKTUALIZACJA 3.06

Za nami pierwsza konkurencja, w której wziął udział łazik marsjański zespołu AGH Space Systems na zawodach University Rover Challenge 2022.

Extreme Retrieval and Delivery Mission jest wyzwaniem, polegającym m.in. na przeniesieniu skrzynki z narzędziami, a także dostarczeniu astronautom butelki z wodą i odpowiednich przyrządów. Cała misja została podzielona przez organizatorów na dwa ograniczone czasowo etapy, z czego tylko ukończenie pierwszego z nich daje dostęp do drugiej części.

Wymaganie to zapewniło zespołowi AGH Space Systems niemałe emocje, ponieważ łazik Kalman odblokował dostęp do drugiego etapu misji na 60s przed końcem czasu!

Wpływ na pozytywne zakończenie z pewnością miał dopracowany system wizji, który docenili nawet sędziowie zawodów. Szybki przekaz wizualizacji umożliwiał naszym operatorom dobrą orientację w terenie, dając im tym samym przewagę nad mniej przygotowaną na ekstremalne warunki konkurencją.

Mimo kilku błędów, zespół zakończył pierwszy dzień rywalizacji z pozytywnym wynikiem 50/100 pkt, co tylko udowadnia, jak ciężkie wyzwania stoją przed łazikami wysyłanymi na Marsa.

Zachęcamy do dalszego śledzenia naszych poczynań, ponieważ już dziś Kalman wystartuje w aż dwóch konkurencjach, Equipment Servicing Mission oraz Autonomous Navigation Mission, rozpoczynających się o godz. 14.10 (GMT-6).

See you in space

Wyniki drugiego dnia rywalizacji AGH Space Systems na URC 2022

Szanowny Panie Dziekanie,

za nami bardzo intensywny dzień zawodów University Rover Challenge 2022, podczas którego zespół AGH Space Systems wziął udział w aż dwóch konkurencjach: Equipment Servicing Mission oraz Autonomous Navigation Mission.

Misja serwisowania sprzętu obejmowała m.in. pisanie na klawiaturze komputera, podłączanie pamięci USB oraz dokręcanie śrub mocujących. Nasz zespół do tego zadania wykorzystał nowy manipulator, którego precyzja znacznie przewyższa jego poprzednią wersję.

Niestety, w trakcie trwania konkurencji wystąpiły problemy z kamerami umieszczonymi na ramieniu Kalmana, co znacznie ograniczyło możliwości pracy operatorów. Mimo wszystko, zespołowi udało się zakończyć misję z 16/100 pkt.

Po zakończeniu Equipment Servicing Mission, inżynierowie mieli jedynie 10 min na przygotowanie łazika do następnej misji – jazdy autonomicznej. Pokazując pełen profesjonalizm, zdołali szybko rozwiązać problem z kablami i o wyznaczonej godzinie Kalman pojawił się na linii startu.

Druga misja, Autonomous Navigation Mission dała łazikowi AGH Space Systems szansę na zaprezentowanie swojej flagowej umiejętności, czyli jazdy autonomicznej. Kalman płynnie pokonał całą trasę, osiągając najlepszy wynik ze wszystkich zespołów, które dotychczas podeszły do tej konkurencji, czyli 84/100 pkt.

Sobota to już ostatni dzień rywalizacji na pustyni, podczas którego zespół podejdzie do Science Mission, zaczynającej się o godz. 11.40 (GMT-6), a także pozna klasyfikację końcową zawodów. Trzymamy kciuki za oficjalne wyniki!

Autorem załączonych zdjęć jest pan Maciej Talar.

See you in space

 

AGH Space Systems czwarte na świecie!

Szanowny Panie Dziekanie,

możemy z dumą ogłosić, że łazik marsjański Kalman, zbudowany przez studentów z AGH Space Systems, zajął 4. miejsce na prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2022! Jego przejazd autonomiczny oraz misja naukowa zdeklasowały konkurencję.

Podczas ostatniego, decydującego dnia rywalizacji w Mars Desert Research Station, nasz łazik przystąpił do Science Mission, polegającej na samodzielnym pobraniu odpowiednich próbek gleby przez robota, a następnie przebadaniu ich w pod kątem obecności śladów życia. Kalman, wykorzystując swoje laboratorium pokładowe, wykonał całą misję bezbłędnie, uzyskując zachwycający wynik 100/100 pkt.!

Z klasyfikacji końcowej zawodów wynika także, że żaden inny zespół nie zdołał przebić wyniku 84/100 pkt. AGH Space Systems w misji jazdy autonomicznej. Sprawiło to, że znaleźliśmy się w czołówce zawodów, będąc równocześnie najwyżej sklasyfikowanym zespołem z Europy!


Bez okazanego nam wsparcia, zarówno merytorycznego, jak i finansowego, nie zdołalibyśmy osiągnąć takiego wyniku. Dziękujemy bardzo za wiarę w nasz zespół oraz za to, że zawsze był Pan gotowy nam pomóc. Nasz sukces jest również Pańskim sukcesem, którego serdecznie gratulujemy!

See you in space
Zespół AGH Space Systems