European Rover Challenge 2022

9 września, rozpocznie się finał zawodów European Rover Challenge 2022, w których wystartuje łazik marsjański zbudowany przez studentów z AGH Space Systems. Zmierzy się on z 18 projektami z 7 różnych państw: Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii i Polski.

Pierwszym wyzwaniem, którego w piątek o godz. 8.00 podejmie się nasz łazik Kalman będzie Science Task – misja polegająca na przygotowaniu i przeprowadzeniu eksploracji wybranego przez zespół fragmentu Mars Yard. Nasi geolodzy już opracowali mapę tegorocznego toru marsjańskiego, opisali historię geologiczną wybranego przez siebie obszaru, a także stworzyli hipotezę, której to słuszność zweryfikują z pomocą piątkowej misji. Dodatkowo, dzięki kamerom zamontowanym na łaziku, w trakcie eksploracji Mars Yardu będą oni poszukiwać nietypowych obiektów pozostawionych tam przez sędziów.

Jeszcze tego samego dnia, o godz. 16.55, Kalman stanie na starcie Navigation Task, wymagającego od łazików autonomicznego poruszania się po pełnym przeszkód terenie. W trakcie tego wyzwania robot może opierać się wyłącznie na danych zebranych przez jego sensory oraz zaimplementowanych wcześniej algorytmach. Ostatnie wyniki zawodów z udziałem AGH Space Systems dowiodły, że jazda autonomiczna należy do mocnych stron naszego łazika, który podczas University Rover Challenge 2022 oraz European Rover Challenge 2021 zdobył w tej konkurencji najwięcej punktów ze wszystkich startujących projektów.

W sobotę 10. września nasz zespół weźmie udział w aż trzech misjach, z czego pierwsza z nich, Probing/Collection Task, rozpocznie się o godz. 8.00. Zadaniem naszego łazika będzie dotarcie do wyznaczonych przez sędziów miejsc, pobranie z nich odpowiednich materiałów, a następnie zważenie ich na swoim pokładzie. Niektóre etapy tego wyzwania będą także wymagać od naszego robota wykonania dokumentacji zdjęciowej.

Następnie, o godz. 9.10 nasz zespół uda się na Presentation Task, czyli jedyną misję odbywającą się poza obszarem Mars Yard. W jej trakcie członkowie AGH Space Systems będą mieli możliwość dokładnego przedstawienia naszego projektu, z uwzględnieniem wypracowanych przez zespół strategii. Będzie to także okazja do uzyskania cennych rad od sędziów posiadających wieloletnie doświadczenie w branży kosmicznej.

Ostatni start naszego zespołu zaplanowany jest na sobotę, godz. 12.15, kiedy to Kalman wystartuje w Maintenance Task, opierającym się na wykonaniu przez łaziki operacji na wielofunkcyjnym panelu. Należeć do nich będą m.in. pomiar napięcia w gniazdku elektrycznym, ustawianie przełączników w odpowiednich pozycjach, a także podłączanie wtyczek ethernet. Podczas misji, atutem naszego robota ma być nowo powstały manipulator o 6 stopniach swobody, wyposażony w ergonomiczny chwytak oraz inteligentne sterowanie.

Rywalizację będzie można śledzić zarówno stacjonarnie na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, jak i zdalnie dzięki transmisji on-line na stronie organizatorów (https://roverchallenge.eu/transmisja-erc2022/). Klasyfikację końcową poznamy podczas oficjalnej gali wręczenia nagród, która rozpocznie się 11. września o godzinie 16.00.