AGH Space Systems zostało najlepszą drużyną łazika marsjańskiego w Europie!

European Rover Challenge to największe zawody robotów marsjańskich na naszym kontynencie, odbywające się od 2014 roku w Kielcach. Należą one do prestiżowej serii Rover Challenge, podczas której wyłaniane są najlepsze projekty łazików planetarnych na świecie. Rywalizacja obejmuje aż 5 konkurencji, z czego cztery z nich odbywają się na Mars Yardzie – środowisku imitującym powierzchnię Czerwonej Planety. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiły się aż 64 zespoły z 4 kontynentów, spośród których do finałowej dziewiętnastki sędziowie zakwalifikowali przedstawicieli Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii i Polski.

Pierwszym zadaniem, do którego podszedł zespół z AGH było Science Task, polegające na dokładnym zbadaniu terenu Mars Yard za pomocą kamer umieszczonych na pokładzie łazika. Po zakończeniu przejazdu i ustaleniu położenia charakterystycznych obiektów na mapie, naukowcy AGH Space Systems ponownie przeanalizowali zebrane podczas misji nagrania i zdjęcia celem uzupełnienia wcześniej postawionych hipotez na temat badanego terenu. Plan przeprowadzonych badań oraz ich efekty zostały zawarte w dokumencie o nazwie Science Report, który w ciągu dwóch godzin od zakończenia misji musiał zostać wysłany do sędziów.

W trakcie kilkugodzinnej przerwy między startami inżynierowie dostosowali komponenty łazika do następnego w kolei Navigation Task. Współpraca zespołowa oraz dobra organizacja umożliwiły szybkie przygotowanie się koła naukowego do następnej misji, wykorzystującej flagową umiejętność Kalmana – jazdę autonomiczną. Dzięki autorskiemu oprogramowaniu łazik samodzielnie pokonał cały marsjański teren, bez problemu docierając do wszystkich wyznaczonych przez sędziów punktów. Podczas przejazdu robot naszych studentów zrealizował także jedną z najtrudniejszych części tego zadania – powrót do punktu startowego.

W piątek wieczorem, już po zachodzie słońca, zespół podszedł do ostatniej zaplanowanej na ten dzień misji – Probing and Collection Task. W określonym przedziale czasowym Kalman dotarł do trzech wyznaczonych wcześniej miejsc i wbił w nie specjalne sondy zdjęte ze swojego pokładu. Łazik udał się także do trzech pozostałych punktów zaznaczonych na mapie, z których pobrał różne próbki gleby. Każdą z nich umieścił w specjalnym pojemniku, a dwie także i zważył w swoim laboratorium. Dzięki nowym szczękom, umożliwiającym zarówno sondowanie, jak i zbieranie gleby podczas tej samej misji, krakowski robot bardzo efektywnie wykorzystał przeznaczone na nią 25 min. Co więcej, Kalman wykonał dużą część zadania autonomicznie, zapewniając drużynie dodatkowe punkty.

Następnego dnia zespół udał się na jedyną konkurencję niewymagającą obecności łazika, czyli Presentation Task. Reprezentanci koła naukowego poprowadzili 20 minutową prezentację, w trakcie której opowiedzieli o działalności AGH Space Systems, zarządzaniu projektem łazika oraz wprowadzanych przez zespół iteracjach. Nie bali się wspomnieć o popełnionych błędach, ponieważ to właśnie na nich zespół uczy się najwięcej. Na sam koniec, po przedstawieniu mocnych oraz wymagających poprawy stron konkursu, zaprosili tegorocznych sędziów do dyskusji. Z pomocą całej drużyny udało im się odpowiedzieć na nawet najbardziej szczegółowe pytania, wymagające wiedzy specjalistycznej.
Trzy godziny później zespół rozpoczął Maintenance Task, który ze względu na warunki atmosferyczne został przeniesiony do wnętrza budynku. Kalman musiał jako pierwszy ze wszystkich łazików zmierzyć się z nowymi okolicznościami misji, jednak nie przeszkodziło mu to w świetnym wykonaniu swojego zadania. Z pomocą operatorów, kinematyki odwrotnej oraz autonomicznego aktualizowania trójwymiarowej wizualizacji panelu robot z AGH bez problemu przestawił wszystkie przełączniki, zmierzył napięcie w gniazdku, podłączył wtyczkę typu ethernet oraz przyczepił magnes w wyznaczonym miejscu. Wszystko to wykonał w czasie o 10 min krótszym niż regulaminowy, zapewniając drużynie specjalny bonus.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji zespoły z ekscytacją oczekiwały na galę rozdania nagród, która rozpoczęła się w niedzielę 11. września o godz. 16.00.W jej trakcie okazało się, że łazik Kalman miał aż 88 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji końcowej robotem z EPFL Xplore (Szwajcaria). Jest to wielki sukces dla koła naukowego AGH Space Systems, ponieważ już od 2016 roku bierze ono udział w zawodach European Rover Challenge, jednak nigdy wcześniej nie udało mu się ich zwyciężyć.

Serdecznie gratulujemy!