AGH Space System na International Astronautical Congress 2022 w Paryżu

Za nami 73. edycja International Astronautical Congress 2022 w Paryżu, w której na zaproszenie Polskiej Agencji Kosmicznej wziął udział tegoroczny zwycięzca European Rover Challenge 2022 – łazik Kalman, zbudowany przez studentów z koła naukowego AGH Space Systems.

W dniach 18-22 września reprezentanci naszego koła – Jan Brzyk, lider sekcji łazika, oraz Jakub Kopeć, przewodniczący KN AGH Space Systems, wraz z Kalmanem gościli na stanowiskach najważniejszych firm i instytucji sektora kosmicznego na świecie, w tym POLSA – Polska Agencja Kosmiczna, NASA – National Aeronautics and Space Administration oraz ESA – European Space Agency. Nasi konstruktorzy chętnie odpowiadali na wszystkie pytania, prezentowali możliwości naszego łazika, a także rozmawiali ze światowej sławy naukowcami na temat potencjału realizowanych przez nas projektów. Kalman swoją obecnością wzbudzał ogromne zainteresowanie, udowadniając, że studenckie koła naukowe mają realny wpływ na rozwój technologii kosmicznych.

W wydarzeniu wzięła także udział Barbara Szaflarska, członkini zespołu eksperymentów balonowych i rakietowych naszego koła. Na stanowisku Polskiej Agencji Kosmicznej prezentowała ona swój projekt ładunku badawczego SHREAMP 2.0, który powstał z myślą o przyszłych kosmicznych misjach załogowych oraz konieczności samodzielnego wytworzenia żywności przez pierwszych osadników na Marsie. Dodatkowo, Basię można było spotkać na stanowisku UNIVERSEH, Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego dla Ziemi i Ludzkości, do którego należy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy umożliwili nam ten wyjazd. Nasze uczestnictwo w International Astronautical Congress pokazuje, że razem możemy zdobywać kosmos!