Otwarcie nowego budynku AGH (pawilon D2)

8 lipca 2020 r. uroczyście otwarto nowy budynek Akademii Górniczo-Hutniczej. Inwestycja od października będzie służyć studentom i pracownikom dwóch wydziałów: Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej oraz Wiertnictwa, Nafty i Gazu.

Nowy, sześciokondygnacyjny budynek o kubaturze ok. 14 tys. m3 i powierzchni użytkowej wynoszącej 2,8 tys. m2 usytuowany jest przy ul. Reymonta 13A. Znajdują się w nim pomieszczenia dydaktyczne oraz laboratoryjne dwóch wydziałów AGH. Budynek posiada system ogrzewania geotermalnego opartego na pompach ciepła, a także jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Całkowity koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to ok. 30 mln zł, a budowa obiektu rozpoczęła się w 2018 r.

Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej w nowym budynku zagospodarował dla swoich studentów 10 nowych pracowni, gdzie będzie kształcić ich m.in. z zakresu napędów elektrycznych w pojazdach samochodowych, techniki mikroprocesorowej, bezprzewodowej transmisji danych i energii, a także sensoryki samochodowej. W nowej pracowni znalazł się symulator wirtualnych jazd testowych. Dodatkowo studenci będą mogli swobodnie modelować systemy aktywnego bezpieczeństwa czy jazdy autonomicznej. Z kolei laboratorium biomechaniki będzie wyspecjalizowane w prowadzeniu takich przedmiotów jak inżynieria rehabilitacji ruchowej, telechirurgia i robotyka medyczna czy modelowanie procesów biologicznych. W nowym pawilonie znajdą się też laboratoria dedykowane studentom prowadzącym badania m.in. do prac dyplomowych, z laboratorium będą mogły skorzystać również Koła Naukowe.

Nowy budynek Wydziału EAIiIB AGH