Spis treści

Michał Grega

Zaproszenie na obronę pracy doktorskiej

DZIEKAN i RADA WYDZIAŁU
ELEKTROTECHNIKI, AUTOMATYKI, INFORMATYKI i ELEKTRONIKI
AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ im. ST. STASZICA W KRAKOWIE
zapraszają na
publiczą dyskusję nad rozprawą doktorską

mgra inż. Michała Gregi
Analiza metody wyszukiwania obrazów przez podanie przykładu w sieciach nakładkowych (Peer to Peer)
Obrona rozprawy doktorskiej odbędzie się 12 grudnia 2011 roku o godz. 12.00
w pawilonie B-1, w sali nr 4, parter, AGH-Kraków, al. Mickiewicza 30
PROMOTOR: Prof. dr hab. inż. Zdzisław Papir
RECENZENCI: prof. Władysław Skarbek
prof. dr hab. inż. Andrzej Dziech
Z rozprawą doktorską i opiniami recenzentów można się zapoznać
w Czytelni Biblioteki Głównej AGH, al. Mickiewicza 30



Streszczenie

Analiza metody wyszukiwania obrazów przez podanie przykładu w sieciach nakładkowych (Peer to Peer)

mgr inż. Michał Grega

Promotor: Prof. dr hab. inż. Zdzisław Papir
Dyscyplina: Telekomunikacja

W dzisiejszych czasach tradycyjny podział na producentów i konsumentów treści multimedialnych zaciera się. Masowa produkcja i dostępność treści jest wyzwaniem dla mechanizmów wyszukiwania danych. Stworzyć nowej treści i umieszczenie jej w Internecie jest niewystarczające, by udostępnić ją innym użytkownikom. Należy jednocześnie umożliwić jej skuteczne wyszukiwanie.

Jesteśmy przyzwyczajeni do wyszukiwania treści przez podanie zestawu słów kluczowych. Jednak twórcy treści multimedialnych nie mają motywacji do tworzenia opisów słownych swoich zdjęć czy filmów. W rozwiązaniu tego problemu pomocne są zaawansowane metody wyszukiwania takie jak na przykład wyszukiwanie przez podanie przykładu. Innym problemem jest wydatek ekonomiczny, jaki należy ponieść w celu uruchomienia nowej usługi multimedialnej w sieci. Objętość danych multimedialnych, a więc konieczność posiadania odpowiedniej przestrzeni dyskowej, mocy obliczeniowej i pasma powoduje, że takie przedsięwzięcie jest możliwe jedynie dla największych przedsiębiorstw. Rozwiązaniem tego problemu jest rezygnacja z tradycyjnej architektury klient-serwer na rzecz architektury sieci nakładkowej (Peer-to-Peer), w której koszty utrzymania dzielone są pomiędzy klientów takiej sieci.

Praca ta przedstawia koncepcję wdrożenia mechanizmu wyszukiwania przez podanie przykładu w architekturach sieci nakładkowych. Autor identyfikuje i rozwiązuje problemy napotkanie przy wdrażaniu takiej usługi i dowodzi, że jakość takiego rozwiązania pod względem dokładności wyszukiwania nie ustępuje rozwiązaniu scentralizowanemu.